Przetwarzanie danych osobowych – jak to działa?

Przetwarzanie danych osobowych od jakiegoś czasu stało się jeszcze bardziej kluczowym elementem, który musi funkcjonować w każdej Firmie czy instytucji. Wszystko przez to, że kilka lat temu, a dokładnie w 2018 roku zostało wprowadzone RODO.

Jeśli ktoś się do Rozporządzenia nie będzie stosował to odpowiedni organ będzie mógł nałożyć karę finansową na daną Organizację. Czy ktoś wie w ogóle jak działa i na czym polega przetwarzanie danych osobowych? Jeśli nie to warto zapoznać się z treścią niniejszego artykułu, gdyż to właśnie tutaj zostanie wszystko wyjaśnione. Tego typu informacje są bardzo ważne dla wszystkich i to bez wyjątku.

Przetwarzanie danych osobowych – jak to działa?

Na pewno każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż każdy przedsiębiorca podczas prowadzenia swojej działalności gospodarczej gromadzi różnego rodzaju informacje, które dotyczą zarówno pracowników jak i klientów czy dostawców danej Firmy. Niestety nie każdy wie, a powinien, ż niektóre z  danych na pewno będą stanowić dane osobowe. Dlatego też w takim przypadku należy je przetwarzać zgodnie z tym co zostało określone przez ustawodawcę . Wszystko po to, aby można było zapewnić im stosowną ochronę.   W tym przypadku przepisy prawa nadają  przedsiębiorcy rolę administratora danych osobowych.

Warto zaznaczyć, iż przetwarzanie danych to nic innego jak różnego rodzaju operacje, które wykonywane są na danych osobowych. Mowa tutaj między innymi o zbieraniu,  przechowywaniu, opracowywaniu, zmienianiu, udostępnianiu i usuwaniu danych.  Jednym słowem polega na ich rejestracji, przechowywaniu oraz ujawnianiu w zautomatyzowany sposób. Warto wiedzieć, iż przetwarzanie danych odbywa się już często podczas wysyłania CV na rekrutację na dane stanowisko. Dlatego Firmy w swoich ogłoszeniach zaznaczają jaka zgoda musi się znajdować w aplikacji. Bez tego niestety, ale pracownik Kadr nie może przyjąć takiego CV. Chyba, że dana osoba przyszła osobiście aplikować. W takim przypadku pracownik Kadr daje takiej osobie dokument do wypisania na miejscu. Jest to nic innego jak zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego pracownik ma obowiązek zniszczyć lub w ogóle nie przyjąć od kandydata CV.

Add a Comment